Strony

poniedziałek, 28 grudnia 2015

Dla ludzi nie trąd i malaria są najstraszniejszymi chorobami świata, ale samotność i poczucie, że nie dla nikogo nie jesteśmy ważni

Dla ludzi nie trąd i malaria są najstraszniejszymi chorobami świata, ale samotność i poczucie, że nie dla nikogo nie jesteśmy ważni

Słowa matki Teresy z Kalkuty: "dla ludzi nie trąd i malaria są najstraszniejszymi chorobami świata, ale samotność i poczucie, że nie dla nikogo nie jesteśmy ważni", odbieram tak, że nie jest najgorsze tymczasowe, złe samopoczucie, ale samotność. Choroba minie. Jeżeli jest nieuleczalna, ludziom pomagają proszki, które zatrzymują bóle. Natomiast, na "poczucie, że dla nikogo nie jesteśmy ważni", nie ma lekarstwa.
Odpowiednim tego przykładem jest Zenon Wójcik z powieści "Ten obcy". Jego matka zmarła, gdy był małym chłopcem. Ojciec, uzależniony od alkoholu nie zajmował się synem. Miesiącami, Zenek musiał opiekować się nim, a tak młodym wieku. Wkrótce zaczęło go to przerastać. Czuł się bardzo dalego odepchnięty od społeczeństwa, nie tylko dlatego, że tata pił, ale również nie miał poczucia własnej wartości ani nikogo, kto mógłby mu pomóc. W pewnym momencie, zdecydował, iż musi uwolnić się z tych problemów. Uciekł z domu, w poszukiwaniu wuja. Uważał, że w innym mieście, w otoczeniu nowych ludzi, zacznie "nowe życie". Przebył wiele kilometrów. Skaleczył sobie nogę szkłem. Potem spotkał czwórkę przyjaciół. Dzieci bardzo chciały wspomóc obcego, a także lepiej go poznać. Zenek odrzucał ich pomoc, gdyż im nie ufał. Właśnie wtedy jego, sytuacja potwierdzała słowa matki Teresy z Kalkuty. Bardziej przeżywał samotność i poczucie odrzucenia niż dolegliwości związane z nogą. 
Zenek udowadnia, że słowa matki Teresy z Kalkuty są prawdziwe i mają sens. Moim zdaniem zarówno choroby fizyczne i psychiczne, jak i samotność, długo utrudniają życie człowiekowi. Nawet, jeśli osoba wyleczy się już z depresji, to nadal zostaną ślady tej dolegliwości. Jeżeli wyleczymy malarię, to jej objawy ustąpią. Dlatego, sądzę, iż psychika jest dużo bardziej wrażliwa. Łatwo ją popsuć, ale gorzej naprawić. Kiedy czujemy, że nie jesteśmy dla nikogo ważni, próbujemy wszystkim zaimponować. Czasami wychodzi nam to na złe, ponieważ możemy zrobić sobie krzywdę, a nie polepszy się nasza sytuacja. Gdy ktoś nas bardzo zrani, okaże się być kłamcą, trudno zaufać jakiejkolwiek osobie, nawet jeżeli jest tego warta. 
Sądzę, iż słowa matki Teresy z Kalkuty zawierają dużo prawdy. Nie są przenośnią, dlatego łatwo je zrozumieć. Myślę, że dobrze byłoby, żeby wielu ludzi znało ten cytat, gdyż może to wprowadzić w ich życie pozytywne zmiany. Autorka tych słów, zwraca uwagę, żeby mieć szacunek do innych, bez względu na ich wygląd, wady i zalety. Człowiek z natury jest istotą wrażliwą i należy o tym zawsze pamiętać.
Koralik

wtorek, 22 grudnia 2015

Świąteczne życzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia  
                      Życzę Ci,
Abyś nie musiała słuchać ględzenia
Tych, co nie wiedzą nic.
Mają jedynie kiepski szkic
Tego, co znaczy prawdziwa wiedza,
której ja Ci właśnie życzę.
I w głębi serca liczę,
że moje życzenia nie pójdą na marne.

Bo inaczej, ktoś całą tę wiedzę sprzed nosa Ci zgarnie.


Joanna Jóśko 5d

czwartek, 17 grudnia 2015

Konie wyścigowe część 1 (Ruffian)


Ruffian była karą, rasową klaczą, która urodziła się 17 kwietnia 1972 roku. Dwa lata później zaczęto ją trenować do wyścigów konnych. Klacz szybko pięła się po szczeblach kariery, jej największe osiągnięcia [Astoria Stakes (1974), Stawki Spinaway (1974), Sorority Stakes (1974), Stawki Acorn (1975), Goose Stakes Mother (1975), Coaching Oaks American Club (1975)] dały jej tytuł najlepszej i najszybszej klaczy wyścigowej. Właściciele klaczy (Stuart & Barbara Janney) zgodzili się na jej wyścig z najlepszym ogierem w stanach by sprawdzić, który koń jest szybszy. 

Tuż po starcie klacz złamała nogę, lecz chciała biec dalej co pogorszyło jej stan. Wyścig wygrał ogier, a klacz "poszła" na stół operacyjny. Operacja przebiegła pomyślnie, lecz klacz budząc sie z narkozy dalej "biegła". Podczas wybudzania się z narkozy i "biegu" złamała drugą nogę. Właściciele podjeli decyzje uśpienia klaczy. 
Ruffan została pochowana na torze, na którym odbyła swój ostatni bieg, którego nie dokończyła. 
Trener (obecnie emeryt) przychodzi czasami na pusty tor. Podchodzi do boxu numer dziewięć. Ogląda go dokładnie po czym siada na trybunach. Patrzy, siedzi tam długo.
Gdy ludzie sie go pytają po co tam przychodzi, on odpowiada: "Ja ją widzę, ona biegnie po tym torze, sama. Słyszę tupot jej kopyt, oddech, bicie serca i rżenie. To miejsce jest i będzie magiczne. Bo ona ciągle tu biegnie..."
Choć na torze nikogo nie widać, ciągle biegnie po nim Ruffian.
Zachęcam do obejrzenia filmu o królowej toru.

TOSIA

Wyjście na spektakl pt. „Przygody Tomka Sawyera”



Tego dnia czwarte i piąte klasy wybrały się na spektakl pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Podróż autobusem nie była długa. Gdy klasy dotarły do kina Praha, w którym miało się odbyć przedstawienie, zastały tam bardzo duży tłok i musiały długo czekać na wejście.
            Przedstawienie było bardzo ciekawe. Wystąpiło dużo momentów, w których wszyscy się śmiali. Sama postać głównego bohatera, czyli Tomka, była dość nietypowa, ponieważ miał on w sobie dużo sprzeczności.
            Po spektaklu wszyscy wrócili autobusem do szkoły. Niektórzy nawet do końca dnia nie mieli już lekcji!

            Większości uczniów przedstawienie się bardzo podobało.

Wiktoria Raczkowska 5a

poniedziałek, 14 grudnia 2015

"Dla ludzi nie trąd i malaria są najstraszniejszymi chorobami, ale samotność i poczucie, że dla nikogo nie jesteśmy ważni"

          Sądzę, że słowa Matki Teresy z Kalkuty: "Dla ludzi nie trąd i malaria są najstraszniejszymi chorobami, ale samotność i poczucie, że dla nikogo nie jesteśmy ważni" są bardzo ważne i skłaniają do refleksji.
          Ja zgadzam się z nimi w zupełności, ponieważ choroby da się wyleczyć. Natomiast jeżeli ktoś czuje się samotny, to traci poczucie własnej wartości. Dobrym na to przykładem jest Zenek z powieści "Ten obcy". Gdy mieszkał z tatą sądził, że jest nikomu na min nie zależy, więc nikt nie będzie ubolewał nad jego stratą. Przez brak przyjaciół i miłości stał się cieniem człowieka, który chciał tylko zniknąć. Chciał, by ktoś mu pokazał, że znaczy coś więcej, dzięki czemu mógł się otworzyć na ludzi. Zenek kochał swoją mamę i czuł, że tylko dla niej coś znaczył. Poczucie samotności jest bardzo trudne do zniesienia i przez nie można popaść w depresję. Nie ma na świecie człowieka, który do końca życia chce być samotny. Są tylko ludzie, którzy boją się komuś zaufać. Wydaje mi się, że Zenek nawet nie zauważył, że izoluje się od wszystkich. Przez winy swojego ojca zraził się do ludzi. Nawet mu przez myśl nie przeszło, że może dla kogoś coś znaczyć. Chciał być sam, bo przebywanie w swoim towarzystwie było wygodniejsze i łatwiejsze, niż poznawanie innych osób. Bał się, że ktoś odkryje jego sytuację rodzinną i ludzie zaczną wytykać go palcami. Poczucie, że jesteśmy niepotrzebni często prowadzi do gorszych rzeczy. Ktoś taki sądzi, że skoro nie ma dla kogo żyć, to po co? Każdy chce być potrzebny komuś, więc boi się odrzucenia.
          Dlaczego sądzę, że nie malaria jest najstraszniejszą chorobą, a samotność? Sądzę tak, ponieważ pokazuje ludzką obojętność wobec kogoś, kto czuje się niepotrzebny. Trudno się wyleczyć, a sytuacja Zenka Wójcika ukazuje, że ktoś, kto w nią popadł traci zaufanie do innych. Jest to straszna choroba i wiele z nas boi się jej bardziej, niż trądu, czy malarii.
Julia Adamowicz 6c

środa, 9 grudnia 2015

Historia jeździctwa

Zainteresowanie rozwijaniem naturalnych możliwości konia sięga starożytności. W XVI wieku powstała klasyczna szkoła jazdy, w której najpierw szkolono konia "z ziemi" przy pomocy długich wodzy. W XIX wieku popularność zyskało ujeżdżenie, na którego kształtowanie wpływ mieli jeźdźcy z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu oraz Cadre Noir we Francji. Pierwsze zawody zorganizowano w 1873 roku w Bratysławie w celu utrwalenia schematu klasycznego jeździectwa i przedstawienia najważniejszych celów treningu młodego konia wierzchowego. Od 1963 roku rozgrywane są Mistrzostwa Europy, a od 1996 – Mistrzostwa ŚwiataOd początku lat 80 XX wieku wprowadzono programy dowolne z muzyką (tzw. Kür). Jeździec wykonuje w nich własny program ułożony z określonego zestawu ruchów i figur (w zależności od klasy trudności programu) z odpowiednio dobranym podkładem muzycznym; program dowolny zawiera jednakże określone elementy obowiązkowe.
TOSIA

poniedziałek, 7 grudnia 2015

10 faktów na temat Syriusza Blacka

1. Tatuaże Syriusza są zapożyczone od rosyjskich gangów.
2.Skrypta Syriusza nr. 711, jest stroną w brytyjskim Zakonie Feniksa, na której dowiadujemy się, że Syriusz zginął.
3. Motor, na którym przyjechał Hagrid na Privet Drive (w pierwszej części) był własnościa Syriusza.
4. Cała rodzina Syriusza (Black) była zawsze wybierana do Slytherinu, ale Syriusz był wyjątkiem.
5. Mimo, że Syriusz pojawia się w trzecim tomie, wspomniał o nim Hagrid już w pierwszej części.
6. Po 12 latach jako jeden z niewielu więźniów pozostawał przy zdrowych zmysłach.
7. Syriusz jest osobą, którą można nazwać Psią Gwiazdą.
8. Syriusza Blacka grało trzech aktorów i jeden pies.
9. Z jego imienia i nazwiska możemy wywnioskować, jaką formę przybierał jako animag. (Black- Czarny)
10. W filmie, Podczas bitwy w Departamencie Tajemnic Syriusz przypadkowo zwraca się do Harry'ego jako James.
                                       Tonia