Strony

piątek, 25 listopada 2016

Kartka z dziennika

25.10.2016
Dzisiaj wraz z klasą, wybrałam się do miejsc pamięci
narodowej na Targówku, dzielnicy, w której mieszkamy i się uczymy, a która ma bogatą historię.
Gdy wychodziliśmy ze szkoły zaczął padać deszcz, jakby natura chciała dodać coś od siebie, by wprowadzić nas w odpowiedni nastrój smutku i zadumy.

Najpierw udaliśmy się na ulicę Stojanowską, gdzie w dawnym budynku naszej szkoły znajduje się tablica poświęcona pamięci ofiar hitlerowskiego terroru, którzy zginęli tu w latach 1939 – 1943. Zapaliłam razem z Olą znicz i ruszyliśmy dalej. 

Po drodze w kierunku ulicy Świętego Wincentego, pomimo coraz obfitszego deszczu, pani wychowawczyni zarządziła kilka postojów i opowiada nam o historii naszego osiedla. Dowiedzieliśmy się, jak okolice naszej szkoły wyglądały jeszcze kilka lat temu, zwróciliśmy też uwagę na to jak ten teren zmienia się na naszych oczach. Tam, gdzie do niedawna bawiliśmy się na placu zabaw, obecnie buduje się jedna ze stacji metra. Pani zwróciła też naszą uwagę na ulicę Piotra Skargi, gdzie kiedyś znajdował się jedyny murowany budynek w okolicy i jednocześnie pierwsza siedziba naszej 114.
Kolejny postój to miejsce pamięci narodowej na rogu ulic Św. Wincentego i Oszmiańskiej. Upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej poległych 1 sierpnia 1944, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie.


Dalej ruszyliśmy w kierunku Ronda Żaba, gdzie niedawno pojawiła się nowa tablica ku czci podporucznika Znicza – Jana Wójcika, który był dowódcą plutonu uczestniczącego w walkach powstańczych i poległ w tym właśnie miejscu.



Po przeciwnej stronie ronda, przy nasypie kolejowym widzieliśmy jeszcze jedną tablicę poświęconą pamięci ofiar terroru z okresu II wojny światowej.


Pani wspomniała też o zabytkach znajdujących się w tym miejscu – Cmentarzu Żydowskim, który po wojnie chciano przerobić na park rozrywki i drewnianym budynku, ostatniej takiej pamiątce z czasów, gdy na Targówku znajdowały się tylko budynki drewniane, bo był to teren forteczny.
Deszczowa pogoda nie przeszkodziła nam w tej niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu. Zmoknięci i zadumani wróciliśmy na pozostałe lekcje.
                                                                                                                                 MartUla

poniedziałek, 21 listopada 2016

Wychowane dzieci sprzątają śmieci.














d 











Wycieczka do Grecji - część I

Grecja - kolebka kultury. Pasjonaci historii będą czuć się tu jak w raju, mogąc obejrzeć słynne budowle i rzeźby. Tutaj swój początek miały Igrzyska Olimpijskie.
Ateny-starożytny Akropol


Meteory to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc nie tylko w Grecji ale i na całym świecie. Na szczycie piaskowcowych skał, wznoszących się na ponad pół kilometra w niebo, umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów. Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie na linach. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.

Meteory

Półwysep Chalkidiki słynie z niezwykłego kształtu oraz ze złocistych plaż omywanych przez niebieskie i przejrzyste morze.

Półwysep Halkidiki



Olimp nie jest pojedynczą górą, lecz sporym masywem.



Starożytne Delfy, uważane dawniej za pępek świata, należą do najpiękniejszych i najbardziej poruszających wyobraźnię wykopalisk archeologicznych Grecji.



Kanał Koryncki z pozoru wydaje się być wąskim pasem wody, jednak tak naprawdę jego wielkość jest imponująca. Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji.
  


Poleca Kuba Siudak kl. 6c 

c.d.n.

środa, 16 listopada 2016

JESTEM SMART 2016




Zachęcamy do wejścia na kanał YouTube TIK w Edukacji, tam ukazał się nasz film, który wraz z innymi filmami przesłanymi na konkurs rywalizuje o nagrodę dodatkową - Nagrodę Publiczności. Prosimy o silne wsparcie i i oddanie na nas głosu.

Film znajduje się pod podanym adresem: 




Uczniowie klasy 2C
wraz z Wychowawczynią

środa, 9 listopada 2016

Dwaj nasi drugoklasiści wyprowadzali piłkarzy Realu na boisko przed sensacyjnym meczem na Łazienkowskiej

Od ponad roku trenujemy w jednej ze szkół piłkarskich Legii. Kiedyś trener mówił nam, że być może niektórzy z nas będą mieli okazję wyprowadzać piłkarzy na boisko przed ważnym meczem, ale żaden z nas nie spodziewał się, że stanie się tak przed meczem Legii z Realem Madryt! No i że w ogóle zostaniemy wybrani do grona wyprowadzających!  
W środę (2 listopada) najpierw całą grupą pojechaliśmy do Ząbek, żeby obejrzeć mecz juniorów obu klubów. Po powrocie na Łazienkowską przebraliśmy się w stroje UEFA Champions League, w których mieliśmy wyjść na murawę, a potem… Potem spotkaliśmy się z piłkarzami. Ja i Jasiek Szambelan mielismy zaszczyt wyprowadzać piłkarzy Realu Madryt na boisko.  Ja wyprowadziłem Daniela Carvajala Ramosa.

Kajtek Rudnicki z klasy 2g