Strony

piątek, 27 czerwca 2014

Pożegnania na "Ćwierkaczu"

Była sobie mała falka, podskakiwała na oceanie i bardzo jej było dobrze. Lubiła wiatr i świeże powietrze, aż tu naraz spostrzegła, że znajdujące się przed nią fale rozbijają się z hukiem o brzeg. „ Mój Boże, to okropne” – mówi fala. - Co ze mną będzie!”. Po chwili zbliża się do niej druga fala. Widząc, że koleżanka ma kwaśną minę, pyta ją: „Czym się tak martwisz?”. Na to pierwsza fala : „Nic nie rozumiesz! Wszystkie się rozbijemy ! Wszystkie po kolei rozpłyniemy się w nicość! Czy to nie straszne?”. Druga fala odpowiada: „ Nie , to ty nic nie rozumiesz. Nie jesteś falą, jesteś cząstką oceanu”.
Mitch Albom: „ Wtorki z Moriem”

Moi Kochani Blogerzy z 6b i 6a,
chciałabym zadedykować Wam ten fragment niezwykle mądrej książki, którą podarowała mi wczoraj Marietta. Wydaje mi się, że jego treść niezwykle trafnie oddaje Wasz wczorajszy stan ducha. Jeszcze wczoraj byliście  małymi falami, które stanowiły części społeczności SP 114. To dawało Wam poczucie bezpieczeństwa i stanowiło oparcie. Dziś, każdy z Was wypłynął na szerokie gimnazjalne wody. Zanieśliście wspaniałe świadectwa do nowych szkół, które na pewno Was trochę przerażają. Wszelkie zmiany pociągają za sobą poczucie niepewności i rodzą pytania o przyszłość. Myśląc o Was , jestem spokojna. Świetnie sobie poradzicie, bo macie wiedzę i motywację, a także wsparcie Waszych rodziców.
Marietto, Inko, Toffi, Foodie, Molly, Happy, Lito, Perło i Darku , Kolorowa i  Aya Key dziękuję Wam za piękne i wzruszające, ale także zabawne opowiadania, relacje z ważnych wydarzeń, rysunki i animacje. Razem tworzyliśmy ten blog i wzajemnie się od siebie uczyliśmy. „Szkolny Ćwierkacz” ćwierkał często, systematycznie i całkiem głośno. Będzie mi Was bardzo brakowało w nowym roku szkolnym, ale nie mogę zatrzymać podskakujących na oceanie fal. Mam nadzieję, że nasze wspólne rozmowy pomogą Wam bezpiecznie pokonać wszystkie przeszkody. Nie bójcie się jednak podejmować wyzwań i śmiało patrzcie daleko, za horyzont.
Jeżeli znajdziecie chwilę czasu, piszcie dalej na naszym „Ćwierkaczu”.

Do zobaczenia – Maria Lech

wtorek, 17 czerwca 2014

Jak powstaje film animowany



W dniu 16 czerwca 2014 roku tematem wykładu było: Jak powstaje film animowany!!!!.
Pan Jacek Dziduszko – filmoznawca, dziennikarz filmowy przybliżył nieco wiadomości na ten temat.
Animo z języka łacińskiego znaczy ożywiać. Film to ciąg klatek szybko wprawionych w ruch.


Ramka klatki filmu.


Pierwszy rysunek animacji wykonali starożytni Egipcjanie, dotyczył on zapasów.
W XIX wieku pojawiły się zabawki optyczne. Spoglądając przez nie miało się wrażenie, że obrazki ruszały się.


Zabawka optyczna


Szybko wyświetlane obrazy tak wyglądają:


Tańcząca para

Wyświetlenie tak otrzymanych obrazów daje na ekranie wrażenie ruchu, gdyż ludzki układ nerwowy interpretuje szybko wyświetlane obrazy jako płynny ruch.
Natomiast pierwszą animacją był film o dinozaurze wykonany przed 100 lat. Różnił się bardzo od obecnych, był tylko sam kontur zwierzęcia oraz tło. Zamiast głosu znajdowały się napisy. W tym czasie kino nie było jeszcze udźwiękowione.
100 lat animacji.

Pierwszym obrazem z dźwiękiem można było obejrzeć  dopiero w 1935 roku pt.  Na lodzie. Pierwszy pełnometrażowy film animowany to Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków



By powstał film animowany trzeba realizować plan w następującej kolejności:
1. Pomysł
To przede wszystkim inspiracja oraz pierwsze szkice historii. Animatorzy są tutaj bardzo potrzebni. Mają oni za zadanie zrobić potrzebne zdjęcia  krajobrazu, by je przenieść do jakiejś historii.
2. Scenariusz.
Jest  to treść rozpisana na sceny i ujęcia.
3. Wymyślenie postaci.
Najważniejsi są główni bohaterowie. Lwy były wypożyczone z cyrku, następnie stały się  modelami do bajki Król lew. Obserwując ich zachowania oraz zwyczaje przedstawione postacie  były ukazane  w sposób rzeczywisty od strony wizualnej i ruchowej.

Film Król lew



4. Projekt obrazu.
Jest wykonywany po to, aby pokazać jak ma wyglądać Jest to tzw. storyboard (historia + plansza). Na wielu planszach są wykonane rysunki.

Storyboard

5. Konturówka.
Polega na łączeniu obrazów w całość. Jest to film, który nie ma koloru ani dźwięku. Na tym etapie można poprawić ewentualne uchybienia.

Konturówka

6. Kolor.
W latach 90 – tych setki ludzi wypełniało kontury. Obecnie wykonuje się komputerowo. Służą do tego specjalne programy graficzne.

7. Dźwięk.
Wykonywanie dubbingu nie jest łatwe, aktorzy często zawodowi nagrywają w studio.
Obecne filmy posiadają również efekty dźwiękowe.

Nagrywanie dubbingu w studio.
8. Muzyka.

Filmy animowane mogą być wykonywane następującymi technikami:
- komputerowa
Obecnie jest najczęściej stosowania.
- plastelinowa

Animacja plastelinowa

Jest rzadko stosowana ze względu na koszt z tym związany, przeważnie jest to obraz krótki.
- rysunkowa
- kukiełkowa

Miś Uszatek


Również jest rzadko stosowana ze względu na koszt z tym związany, przeważnie jest to obraz krótki.

Na koniec wykładu obejrzałam obraz filmowy pt. Day & Night / Dzień i Noc ,                             
który otrzymał  Oscara,  Zawiera on dwie techniki : rysunkową i komputerową.

Dla chętnych link poniżej.


W dniu dzisiejszym po raz ostatni zamieściłam sprawozdanie z wykładu Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci, ponieważ było to ostanie spotkanie w tym roku szkolnym. Wykład  zakończył się bardzo uroczyście, odsłuchaniem hymnu studentów - Gaudeamus igitur  oraz rozdaniem pamiątkowych dyplomów. Mam nadzieję, że chociaż jakaś część prowadzonego przeze mnie bloga  Was zainteresowała.
 Perła

sobota, 14 czerwca 2014

Kosmiczne ZOO



W dniu  07.06.2014r. odbył się wykład z dziedziny astronomii. Prowadzony przez pana  Dr Stanisława  Rajtlika astrofizyka, pracownika Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie  Tematem spotkania było: Kosmiczne z o o .
W dzień widzimy błękit nieba, natomiast Słońce w naszym klimacie nie zawsze jest widoczne. Do oglądania jego służą  specjalne okulary z filtrem. Słońce jest ogromnie rozgrzaną kulą gdzie zachodzą reakcje jądrowe. Światło tej gwiazdy składa się nie tylko z części widzialnej, ale i również niewidzialnej. Są to promienie: ultrafioletowe, rentgenowskie, podczerwieni. Wyrzucane są strumienie gazu na miliony kilometrów, które następnie spadają.

Słońce
  

  Gdy Słońce emituje większą ilość naładowanych cząsteczek potocznie nazywanym wiatrem słonecznym , przedziera się przez atmosferę Ziemi., by dotrzeć  do biegunów magnetycznych- biegunów północnych i południowych. W ten sposób powstaje zorza polarna.

    Zorza polarna 



W mieście na niebie widać niewiele gwiazd. Zasłaniają je światła znajdujące się w domostwach. Natomiast  poza aglomeracją  widzimy o wiele więcej gwiazd. Służą one do orientacji w terenie.  Położenie w stosunku do siebie nigdy nie zmienia się. Mamy 88 gwiazdozbiorów – to umowne obszary nieba. Są to  między innymi takie gwiazdozbiory jak: Orła, Lwa, Byka, Skorpiona, Psów Gończych, Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy.

Gwiazdozbiór Byka




Galileusz był pierwszą osobą , która za pomocą lunetek zaobserwował, że gwiazd jest o wiele więcej.  Człowiek wylądował tylko na Księżycu, więc jest on najlepiej poznanym obiektem. 45 lat temu wylądowała na nim  pierwsza  osoba   - Neil Armstrong,. Do historii przeszło zdanie wypowiedziane przez niego : „ To jest  mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” .

Neil Armstrong

4 sondy opuściły Ziemię, po 40 latach opuściły Układ Słoneczny. Podążają dalej, być może do innych cywilizacji. Zawierają przesłanie na 2 sondach kosmicznych (dokładnie plakietkach , które zawierają między innymi : rysunek mężczyzny i kobiety przedstawiony w naturalnej skali , u dołu Układ Słoneczny, symbol cząsteczki wodoru).


Plakietka z przesłaniem




Gwiazdy to kule gazowe. Pod jego wpływem ściskają się. W ich wnętrzu powstają reakcje termojądrowe, które trwają od kilku do kilkunastu miliardów lat. Po tym czasie rozpada się , powstaje mgławica.

Mgławica planetarna


Obserwatoria astronomiczne są budowane w górach, w miejscach suchych, gdzie nie ma pary wodnej. Przykładem jest obserwatorium w Chile, w Górach Andach.

Obserwatorium w Chile



Satelity nie tylko służą do badania wszechświata. Przede wszystkim  zajmują się naszą planetą Ziemią.   Dzięki nim wykonujemy  poszukiwania geologiczne, by pozyskać nowe złoża naturalne. Satelity łączności telefonicznej,  wywiadowcze, prognozowanie pogody oraz zbiorów rolnych bardzo pomagają w życiu codziennym.

Rosyjski  satelita

 Perła



wtorek, 10 czerwca 2014

Kulisy pracy aktora czyli od dubbingu po pracę na teatralnych deskach



            W dniu 24 maja odbył się wykład z dziedziny aktorstwa. Pani Katarzyna Makuch – absolwentka wydziału Aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi, lektorka i animatorka wygłosiła pogadankę na temat: Kulisy pracy aktora czyli od dubbingu po prace na teatralnych deskach.
Zawód aktora jest wymagającym  zajęciem.  Bardzo trudno jest dostać się na studia. Konkurencja jest ogromna. Wśród chętnych na ten kierunek otrzymuje indeks tylko 20 osób. Potencjalny przyszły aktor  ma przygotowanie do przyszłego zawodu  np. uczęszcza na wcześniejsze zajęcia kółka  teatralnego. Małymi nieprofesjonalnymi aktorami są dzieci. Uczą się one bezpośrednio w pracy, czyli na planie. Do tej grupy można zaliczyć osoby pokazane na zdjęciach.


Zosia    z  „M jak Miłość”



Rodzinka.pl




 Kevin




Cały wykład odbył się w formie dialogu. Słuchacze odpowiadali na pytania prowadzącej. Dowiedzieliśmy się co powinien umieć aktor:
- inspirować,
- mieć dobrą pamięć (uczy się na pamięć tekstu),
- wiarygodnie wczuć się w rolę (gra aktorska powinna być przedstawiona w sposób rzeczywisty),
- wyobraźnię (umiejętność wcielania się w daną rolę).

Cechy aktora:
- odważny,
- pewny siebie,
- wytrwały;
- wierzy w siebie,
- wszechstronny (mile widziana umiejętność śpiewania, tańczenia),
- nie powinien się poddawać
- umiejętność pracy z kamerą ( gra w filmie)
Bardzo istotna dla aktora jest mimika twarzy oraz oczu.

Są różne gatunki filmowe:
- familijny
- komedia
- dramat
- komediodramat
- science fiction

Prowadząca przedstawiła na podstawie obrazu filmowego „Alicja w krainie czarów”   jak bardzo musi być ogromna wyobraźnia aktora. W tym pokazie gra polega na łączeniu osób realnych z fikcyjnymi. Tytułowa bohaterka Alicja w wersji roboczej filmu zwraca się  do patyka, który rzekomo ma być kotem. Dopiero później w miejsce fantastycznych postaci jest robiona animacja, w miejscu patyka pokazuje się animacja kota. Widzimy ją w końcowej wersji na ekranie. Również bohaterowie później są ubierani w odpowiednie kreacje oraz dopracowana jest sceneria (krajobraz lub dekoracje tworzące plastyczne tło, na którym rozgrywa się akcja). Bardzo często w filmach są dodawane efekty specjalne.

Kapelusznik –  „Alicja w krainie czarów”



Królowa kier -  „Alicja w krainie czarów


W drugiej części wykładu rozmawialiśmy na temat teatru. Jest to magiczne miejsce gdzie jest żywy kontakt aktorów z widownią. Widzowie za każdym razem w inny sposób reagują,  dlatego spektakl  jest  niepowtarzalny. Aktor teatralny jest w wiele trudniejszej sytuacji niż aktor filmowy. Gra  na żywo , sceny nie mogą być powtórzone, zderza się za każdym razem z inną widownią. Stara się w taki sposób grać, by skupić na siebie uwagę. Robi to za pomocą ruchu, gestu. Ogromną rolę odgrywa również głos
Aktor teatralny przed spektaklem ma tzw. rozgrzewkę. Polega ona na rozruszaniu ciała, w   szczególności twarzy poprzez jej masowanie. Najważniejszy jest głos. Rozruszany jest ten organ przez wymawianie różnych głosek oraz  zwrotów.
Teatr lalkowy. Wbrew pozorom rola aktora nie jest łatwa. Musi on nauczyć się animować marionetki. Każda ma wiele sznurków, odpowiadają za ruch innej części lalki.




Marionetka






By grać w teatrze muzycznym trzeba posiadać duże umiejętności  muzyczne oraz taneczne. Przykładem musicalu dla dzieci jest „Aladyn”.

Musical „Aladyn” w Teatrze Roma



Są ponadto inne filmy gdzie aktorzy użyczają swojego głosu. Przy niektórych produkcjach  fabularnych oraz animowanych jest dubbing czyli podstawienie innego głosu. Jest to trudne zajęcie wymagające umiejętności gry swoim głosem w taki sposób,  by zaciekawić słuchacza.
Ostatnio stało się powszechne słuchanie audiobooków. To odtwarzanie ksiązki w postaci elektronicznej , nagranej wcześniej przez lektora.
Na końcu wykładu słuchacze Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci wykonali dubbing filmu anonimowego Reksio.

Film Reksio




Zajęcia przeprowadzone przez absolwentkę wydziału aktorstwa były fascynujące. Pokazały codzienną , żmudną pracę aktora.

Perła