Strony

wtorek, 31 stycznia 2017

Bródnowski Uniwersytet Dzieci

sobotę  14.01.17r  w Domu Kultury „Świt’’ w ramach Bródnowskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbył się kolejny wykład pod tytułem „Polskie prace wykopaliskowe na Sakkarze’’. Wykład prowadziła pani Agnieszka Kowalska.
Mogliśmy zobaczyć zdjęcia najstarszej i najwyższej piramidy egipskiej na świecie, która znajduje się w Sakkarze. 
Wykładowczyni powiedziała nam, że jest to grobowiec faraona Dżesera, który panował w drugiej połowie XXVII w. p.n.e., przedstawiła nam również jak wyglądały budowane przez Egipcjan groby dla władców.
Wewnątrz takiego grobowca są przedstawione na ścianach malunki, które opowiadają o historii zmarłego władcy. Znajduje się w nim również trumna z mumią. Czasami w takim grobowcu jest też złoto i pamiątki. Dowiedzieliśmy się, że odkrycie grobowca przez archeologów może trwać nawet kilka lat. Z grupą polskich archeologów w Sakkarze, w której pracuje pani Agnieszka jest jeszcze ponad 100 Egipcjan. W odkrytym grobowcu konserwatorzy przeprowadzają masę rozmaitych czynności. Robią między innymi zastrzyki ścianom po to, żeby malunki nie zniszczyły się przy następnych pracach. Oczyszczają też z soli, która osiadła rysunek podczas nieobecności archeologów. Sól może uszkadzać malunki, które mają kilka tysięcy lat. Polscy archeolodzy obok grobowca i piramidy w Sakkarze odkryli również mur, który ma ok. 4 tysięcy lat. Pani prowadząca wykład opowiedziała nam na koniec pewną ciekawostkę. Tam gdzie mieszkała podczas prowadzonych prac archeologicznych rosną palmy, a na nich na długich „sznurkach’’ zwisają daktyle.
Po zebraniu daktyli z tych właśnie sznurków robione są miotły.
Wykład był bardzo ciekawy i poszerzył moją wiedzę.

Agata Kowalik 4B

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz