Strony

sobota, 31 maja 2014

Chce się żyć

    Ostatnio obejrzałam z moimi dwiema koleżankami film pt.: "Che się żyć". W filmie gra aktor, ale w rzeczywistości historia ta wydarzyła się naprawdę. Mateusz mężczyzna z porażeniem mózgowym istnieje naprawdę. W filmie występują znani artyści, ale nie tylko. Po obejrzeniu tej ekranizacji, aż chce się żyć. Dotychczas myślałyśmy, że to my mamy prawdziwy problem, bo w niektórych rzeczach nie jestem tak dobra jak inni. Niektóre sceny mi się nie podobały, ale mimo to jest on godny polecenia.

Kolorowa
Perła

Ze statystyką za pan brat czyli nie taka statystyka straszna jak ją malują




W dniu 10 maja odbył się wykład  „Ze statystyką za pan brat czyli nie taka statystyka straszna jak ją malują”.  Wykładowca dr Krzysztof Bryś – Prodziekan,  Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych.
Na wstępie dowiedziałam się, że statystyka jest działem matematyki. Polega na wyciąganiu wniosków o pewnych zbiorach elementów tzw. populacjach.
Przykłady populacji:
- uczniowie danej szkoły
- wszyscy uczniowie w Polsce
- wszystkie sklepy w danym centrum handlowym




Wybiera się pewną część populacji zwaną próbą. Próba jest to podzbiór. Jeżeli zbada się część odpowiednio dużą to badanie wyjdzie właściwie. Zbiorowość wybiera się w sposób losowy.




                                            Metody badania:

1.   Badania ankietowe.   
      Stosuje się najczęściej by zbadać bardzo liczną zbiorowość. Jest to wywiad pisemny,     
     istotną rolę odgrywa ankieta. Wypełnia ją badany.                                            
2.   Badania monograficzne.
Polega na wszechstronnym  opisie oraz analizie wybranej jednostki.  W badaniu monograficznym jak i ankietowym robimy nie tylko liczbowy opis, ale również opis tekstowy.
3.   Badania reprezentacyjne.
       Jest częściowym badaniem.  Oparte jest na próbie pobranej z jakiejś grupy w sposób  
 losowy.
4.   Badania szacunkowe
.
Polega na szacowaniu ( przybliżone określenie wartości jakiejś wielkości) nieznanych wartości cechy na podstawie danych, które znamy. Można ustalić czas na przeczytanie książek na podstawie ilości zakupionych książek. 




            Na zajęciach wykładowca w bardzo prosty sposób pokazał w  jaki sposób wykonuje    się badanie. Wśród słuchaczy wybrano losowo 20 dzieci. Zadano im pytanie badawcze:      Czy lubisz Matematykę !!!
Na tak było 17 dzieci, co stanowi 85 %
Natomiast na nie było 3 dzieci, co stanowi 15%
Wniosek: wśród słuchaczy Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci 85% lubi matematykę, natomiast 15% nie lubi tego przedmiotu.
Dowiedzieliśmy się, że wyniki statystyczne nie zawsze mogą być prawdziwe, ponieważ       nie zawsze próba jest dobrze dobrana. Wyniki badań statystycznych są przybliżone.
            Wykład ze statystyki był dla mnie nie do końca zajmujący. Trzeba uzmysłowić sobie, że badania statystyczne jednak są potrzebne, pomagają  również   w podejmowaniu decyzji. 


Ankieta.

 




 Perła

środa, 28 maja 2014

Shakira

Shakira Isabel Mebarak Ripoll ur. 2 lutego 1977 w Barranquilli – kolumbijska piosenkarka popowa, autorka tekstów, muzyk, producent muzyczny, tancerka. Wydała razem 9 płyt, jedna wydana w tym roku pt.: "Shakira". Płyta odniosła sukces na całym świecie. Zagrała w 2 serialach oraz 1 filmie. Zorganizowała 5 tras koncertowych. Jej najnowsze piosenki to:
https://www.youtube.com/watch?v=z_oXDdHU9jk
https://www.youtube.com/watch?v=QapfTGTXbxc
Jej największym singlem, który odniósł sukces jest:
https://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0

Shakira spotyka się z hiszpańskim piłkarzem, Gerardem Pique, który także urodził się 2 lutego, tylko że 10 lat później. 22.01.2013r. urodził im się synek o imieniu Milan.

 
Shakira gra na harmonijce, perkusji oraz gitarze, jest bardzo uzdolnianą muzycznie osobą. Umie mówić, także w języku hiszpańskim, angielskim, portugalskim, arabskim oraz włoskim.


 
Toffi


Tajemniczy Gość cz.3

Mama ponownie skuliła się i zaczęła płakać. Renata, przez dłuższą chwilę stała bez ruchu, ale w pewnym momęcie zaczęła płakać razem z rodzicami. Nagle zgasło światło. Renia poczuła się tak jak w dniu kiedy Ola miała u niej nocować. Wszystkie okna się otworzyły i wiatr z zewnątrz opętał cały szpital. Renia przykucnęła zamknęła oczy i rozpłakała się ponownie. Otwierając oczy nikogo wokół niej nie było. Przerażona zaczęła biegać po szpitalu i szukać kogo kolwiek. Rodzice Oli, lekarze, pielęgniarki i inni zniknęli, a szesnastolatka zaczęła krzyczeć w niebogłosy. Wiatr wiał coraz mocnie, a światło migotało. Kartki, długopisy, teczki i inne małe rzeczy przelatywały Renatce przed oczami. Wszystko razem wyglądało jak w prawdziwym horrorze. Dziewczynka zauważyła pokuj 3333. Przypomniała sobie dzień, w którym odwiedził ich tajemniczy gość z trójką na pelerynie, kiedy Skazówki były na trójce i kiedy śniły jej się trzy sny. Renia leciutko pociągnęła za klamkę i drzwi otworzyły się. W pokoju siedział tajemniczy gość.
- To ty! – krzyknęła zapłakana Renia. – To wszystko twoja wina, że Ola umarła – dziewczynka podeszła to tajemniczego oraz niebezpiecznego przybysza. Człowiek siedział przy komputerze i wyświetlony miał napis „Think”. Nagle Renia podniosła komputer i rzuciła nim o ziemie. W jednej sekundzie światło wróciło do normy, a wszyscy wrócili na ziemię. Gość podniósł się do góry i zniknęła z niego szata. Nagle upadł, ale po chwili wstał. Odgarnął włosy. Renia nie mogła uwierzyć własnym oczom, to była Ola.

PS: Prawdopodobnie to jest ostatnia część opowiadania. ;(
 
Toffi

poniedziałek, 26 maja 2014

Ośmiu Wspaniałych


20 maja przedstawiciele wolontariuszy z naszej szkoły startujących w konkursie grupowym ośmiu wspaniałych wybrali się na galę rozstrzygającą. Zdobyliśmy jak się okazało tytuł laureata. Na początku wyruszyliśmy ze szkoły i udaliśmy się do Sali Kongresowej. Na miejscu spotkaliśmy wiele ważnych osób m.in. Burmistrza dzielnicy Targówek, wszystkich burmistrzów dzielnic Warszawy, osoby organizujące konkurs ośmiu wspaniałych, właścicieli fundacji Świat na tak. Podczas całej uroczystości poznaliśmy resztę uczestników. Kiedy już my zostaliśmy zaproszeni na środek, było to niesamowite uczucie stać na tej scenie, grupa wolontariuszy wyszła na środek. za nami stał dumny burmistrz naszej dzielnicy. Organizatorzy pogratulowali nam, oraz wręczyli medal i dyplom a także drobne upominki. Na zakończenie uroczystości wystąpili młodzi ludzie z fragmentem powstającego musicalu "Metro", oraz Pani Monika Kuszyńska zaśpiewała dla nas kilka piosenek. Po gali zaproszono nas na słodki poczęstunek, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną. Myślę, że każdy z nas będzie miło wspominał ta uroczystość. Uświadomiliśmy sobie przez nią, że to co robimy jest doceniane przez ludzi i naprawdę im pomaga. Bardo miło jest słyszeć o tym ile dobrego robi się dla innych. Mam nadzieje, że będąc w gimnazjum będę kontynuowała wolontariat.

foodie


niedziela, 25 maja 2014



Artykuł w gazecie

W dniu 10 maja 2014r. nie odbyły się zajęcia fakultatywne w Akademii Młodego Europejczyka. Zamiast informacji na temat wybranego państwa z Unii Europejskiej umieszczam artykuł, który ukazał się w gazecie Echo Targówka, Bródna i Zacisza nr 7 z dnia 25 kwietnia 2014r.. Można tutaj przeczytać wywiad przeprowadzony z panią Ewą  Charzewską  , instruktorem zajęć fakultatywnych. Osobiście dla mnie  pokazany materiał  jest interesujący. Jeśli jesteście ciekawi o czym opowiadała  wykładowczyni , poniżej zamieszczam scan publikacji. 




Perła 

czwartek, 22 maja 2014

Tajemniczy Gość cz.2


W mieszkaniu nie spodziewanie była policja, która przeszukiwała dom. Cały dzień minął bardzo szybko. Renia opowiadała całą sytuację, która wydarzyła się wczoraj. Wieczorem policja odjechała. Rodzina dowiedziała się, że Ola była cały czas w śpiączce. Pogoda była ponura, podobna jak w strasznych filmach. Nagle o godzinie trzeciej, trzy do drzwi zapukał pewien człowiek. Tata Janusz otworzył drzwi. Człowiek był w czarnej szacie, nie widać było jego twarzy. Janusza przeszły dreszcze. Nagle oznajmił:

- Witam, ja przyszedłem w sprawie komputera Renaty – tata bardzo się zdenerwował i zawołał dziewczynkę. Renia widząc człowieka schowała się za plecami taty.

- Tato ten człowiek mi się śnił, on porwał mnie, a potem wysłał do czarnej dziury – mrożący krew w żyłach przybysz odwrócił się i odszedł. Na szacie miał napisaną liczbę trzy. Renia zorientowała się, że jest godzina trzecia, piętnaście, a więc wskazówki są na tej samej liczbie. Człowiek na szacie miał napisane cyfrę trzy, a dziewczynce śniły się trzy sny. W nocy cała rodzina nie mogła zasnąć, rozmyślali o tajemniczej i niepokojącej sytuacji. Następnego dnia Renia postanowiła odwiedzić Olę. W szpitalu wszyscy biegali obok Sali, w której leżała jej najlepsza przyjaciółka. Nagle dziewczynka zauważyła mamę Oli, która płakała i tatę, który był cały czerwony.

- Dzień dobry – zapytała nie pewnie Renia. – Można odwiedzić Olę? – zapytała.

- Nie – odpowiedziała zapłakana mama Klaudia. Tata, także zaczął płakać.

- A dlaczego? – dopytywała dziewczynka. Klaudia usiadła na plastikowym krześle i schowała głowę w nogi. Tata nie pewnie podszedł do swojej małżonki i przytulił ją. Renia miała złe przeczucia. Nagle pani Klaudia wstała i krzyknęła na cały oddział szpitalny:
- Ola nie żyję! – mama ponownie skuliła się i zaczęła płakać.

Następna część w następnym tygodniu ;)
Toffi

środa, 21 maja 2014

Tradycje Świąt Wielkanocnych na świecie



                    Po wykładzie w Domu Kultury „Świt” w dniu 26.04.2014r.  odbyły się zajęcia fakultatywne w Akademii Młodego Europejczyka.  Tematem zajęć było: Tradycje Świąt Wielkanocnych na świecie.
Wielkanoc w Polsce jest najważniejszym świętem chrześcijańskim.  Upamiętnia śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W poniedziałek wielkanocny, w gronie najbliższych zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego. Podczas niego składa się życzenia, dzieli się święconką poświęconą w Wielką Sobotę. W poniedziałek wielkanocny zachował się zwyczaj śmigusa – dyngusa.

Święconka





Poniżej pokrótce przedstawiam w jakim sposób są obchodzone święta Wielkiej Nocy na świecie.
Włochy jest państwem gdzie na stole znajduje się colomba. Jest to lekka babka drożdżowa posypana cukrem pudrem,  w kształcie gołębicy.  W tym państwie śródziemnomorskim nie może zabraknąć tego tradycyjnego placka.

Colomba




Natomiast w Niemczech  najmłodsi członkowie rodziny szukają zajączków i jajek w domach i ogródkach. Kolorowymi jajkami obwiesza się młode gałązki z zielonymi listkami. Wielki Czwartek nazywany jest tutaj Zielonym Czwartkiem; jajka maluje się na zielono.

Drzewo obwieszone kolorowymi  jajkami.



            W Hiszpanii  obchodzona jest bardzo uroczyście oraz z wielkim przepychem. Przechodzą liczne procesje przez wiele miast i wsi w Wielkim Tygodniu. W Niedzielę Wielkanocną możemy obejrzeć organizowane przedstawienia i pokazy tańca.

Procesja w Hiszpanii


            Bułgaria – Po mszy świętej po północy w Wielką Sobotę skorupkę jajka pomalowaną na czerwono rozbija się o mur  kościoła.  Komu jajko nie uszkodzi się podczas stukania z innym jajkiem „zapewni” sobie powodzenie na cały rok.

Jajka pomalowane na czerwono.



Libańskie dzieci  stukają się jajkami. Walczą w ten sposób kto będzie miał szczęście aż do następnych świąt. Wypieka się tez semoliny, czyli małe ciasteczka wypełnione farszem z daktyli lub orzeszków pistacjowych.
            Natomiast na Filipinach jest makabryczny  zwyczaj. W Wielki Piątek odbywa się słynna na całym świecie procesja, podczas której ochotnicy biczują się, a niektórzy na koniec są  przybijani do krzyża.  

Filipiny – wyspa Malapas

 Perła