Strony

wtorek, 10 czerwca 2014

Kulisy pracy aktora czyli od dubbingu po pracę na teatralnych deskach



            W dniu 24 maja odbył się wykład z dziedziny aktorstwa. Pani Katarzyna Makuch – absolwentka wydziału Aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi, lektorka i animatorka wygłosiła pogadankę na temat: Kulisy pracy aktora czyli od dubbingu po prace na teatralnych deskach.
Zawód aktora jest wymagającym  zajęciem.  Bardzo trudno jest dostać się na studia. Konkurencja jest ogromna. Wśród chętnych na ten kierunek otrzymuje indeks tylko 20 osób. Potencjalny przyszły aktor  ma przygotowanie do przyszłego zawodu  np. uczęszcza na wcześniejsze zajęcia kółka  teatralnego. Małymi nieprofesjonalnymi aktorami są dzieci. Uczą się one bezpośrednio w pracy, czyli na planie. Do tej grupy można zaliczyć osoby pokazane na zdjęciach.


Zosia    z  „M jak Miłość”



Rodzinka.pl




 Kevin




Cały wykład odbył się w formie dialogu. Słuchacze odpowiadali na pytania prowadzącej. Dowiedzieliśmy się co powinien umieć aktor:
- inspirować,
- mieć dobrą pamięć (uczy się na pamięć tekstu),
- wiarygodnie wczuć się w rolę (gra aktorska powinna być przedstawiona w sposób rzeczywisty),
- wyobraźnię (umiejętność wcielania się w daną rolę).

Cechy aktora:
- odważny,
- pewny siebie,
- wytrwały;
- wierzy w siebie,
- wszechstronny (mile widziana umiejętność śpiewania, tańczenia),
- nie powinien się poddawać
- umiejętność pracy z kamerą ( gra w filmie)
Bardzo istotna dla aktora jest mimika twarzy oraz oczu.

Są różne gatunki filmowe:
- familijny
- komedia
- dramat
- komediodramat
- science fiction

Prowadząca przedstawiła na podstawie obrazu filmowego „Alicja w krainie czarów”   jak bardzo musi być ogromna wyobraźnia aktora. W tym pokazie gra polega na łączeniu osób realnych z fikcyjnymi. Tytułowa bohaterka Alicja w wersji roboczej filmu zwraca się  do patyka, który rzekomo ma być kotem. Dopiero później w miejsce fantastycznych postaci jest robiona animacja, w miejscu patyka pokazuje się animacja kota. Widzimy ją w końcowej wersji na ekranie. Również bohaterowie później są ubierani w odpowiednie kreacje oraz dopracowana jest sceneria (krajobraz lub dekoracje tworzące plastyczne tło, na którym rozgrywa się akcja). Bardzo często w filmach są dodawane efekty specjalne.

Kapelusznik –  „Alicja w krainie czarów”



Królowa kier -  „Alicja w krainie czarów


W drugiej części wykładu rozmawialiśmy na temat teatru. Jest to magiczne miejsce gdzie jest żywy kontakt aktorów z widownią. Widzowie za każdym razem w inny sposób reagują,  dlatego spektakl  jest  niepowtarzalny. Aktor teatralny jest w wiele trudniejszej sytuacji niż aktor filmowy. Gra  na żywo , sceny nie mogą być powtórzone, zderza się za każdym razem z inną widownią. Stara się w taki sposób grać, by skupić na siebie uwagę. Robi to za pomocą ruchu, gestu. Ogromną rolę odgrywa również głos
Aktor teatralny przed spektaklem ma tzw. rozgrzewkę. Polega ona na rozruszaniu ciała, w   szczególności twarzy poprzez jej masowanie. Najważniejszy jest głos. Rozruszany jest ten organ przez wymawianie różnych głosek oraz  zwrotów.
Teatr lalkowy. Wbrew pozorom rola aktora nie jest łatwa. Musi on nauczyć się animować marionetki. Każda ma wiele sznurków, odpowiadają za ruch innej części lalki.




Marionetka






By grać w teatrze muzycznym trzeba posiadać duże umiejętności  muzyczne oraz taneczne. Przykładem musicalu dla dzieci jest „Aladyn”.

Musical „Aladyn” w Teatrze Roma



Są ponadto inne filmy gdzie aktorzy użyczają swojego głosu. Przy niektórych produkcjach  fabularnych oraz animowanych jest dubbing czyli podstawienie innego głosu. Jest to trudne zajęcie wymagające umiejętności gry swoim głosem w taki sposób,  by zaciekawić słuchacza.
Ostatnio stało się powszechne słuchanie audiobooków. To odtwarzanie ksiązki w postaci elektronicznej , nagranej wcześniej przez lektora.
Na końcu wykładu słuchacze Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci wykonali dubbing filmu anonimowego Reksio.

Film Reksio




Zajęcia przeprowadzone przez absolwentkę wydziału aktorstwa były fascynujące. Pokazały codzienną , żmudną pracę aktora.

Perła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz