Strony

poniedziałek, 9 marca 2015

4b w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

W dniu 25.02.2015 r. klasa IV b gościła w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
W sali wykładowej powitała nas pani doktor (doktor fizyki, a nie medycyny), która zapowiedziała, że będzie mówiła nam o energii elektrycznej i zjawiskach z nią związanych.
Po wstępie, przystąpiliśmy do wykonywania eksperymentów z ładunkami elektrostatycznymi. Najpierw naelektryzowaliśmy plastikowe miseczki poprzez pocieranie o włosy, a następnie obserwowaliśmy jak przyciągają drobne listki folii aluminiowej. Potem, tą samą metodą naelektryzowaliśmy balony i przyłożyliśmy je do ściany. Zaskoczyło nas, że balony nie spadły, lecz jak przyklejone wisiały na ścianie. W kolejnym eksperymencie położyliśmy na stole aluminiową puszkę po coli i przyciągaliśmy ją naelektryzowaną słomką do napojów, a puszka jak zaczarowana toczyła się po stole.
Później pani doktor pokazała nam kulę plazmową, w której gaz świeci pod wpływem wysokiego napięcia, maszynę elektrostatyczną, czyli urządzenie do wytwarzania wysokiego napięcia oraz prądnicę podobną do tych, jakie montuje się w rowerach.
Po krótkiej przerwie przystąpiliśmy do konstruowania podstawowych obwodów elektrycznych wykorzystując elementy z zestawów „Sekrety elektroniki”. W nasze obwody włączaliśmy żarówki, diody LED, silniczki, a nawet kompletny odbiornik radiowy.
Jednym z ciekawszych układów był ten, w którym za pomocą magnesu przykładanego do kontaktronu (to jest taki wyłącznik sterowany polem magnetycznym) uruchamialiśmy silniczek, gasząc jednocześnie żarówkę.
Warsztaty te ogromnie nam się spodobały, ponieważ okazało się, że nie taki prąd straszny jak go malują i każdy może budować własne układy elektroniczne. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze raz odwiedzić Instytut Fizyki PAN.

                                                                                   Krzysztof Serafin z 4b

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz