poniedziałek, 5 czerwca 2017

Spotkanie z Joanną Olech

,,Spotkanie z pisarką''
     We wtorek 30 maja nasza klasa 4b poszła na spotkanie z panią Joanną Olech, autorką książek dla dzieci i młodzieży. A pisarką została przez przypadek. Pani Joanna opowiedziała nam tę historię.
     Pewnego dnia gdy pani była w pracy, usłyszała kłótnię. Był to  pracownik, który robił komiksy na cotygodniową, ostatnią stronę gazety. Pokłócił się z kierownikiem i powiedział ,,Już więcej tutaj nie wrócę, radźcie sobie sami''. Po tych słowach wyszedł, a kierownik wezwał panią Joannę. Powiedział: ,,Na jutro masz zrobić komiks''. Pani Olech nigdy nie robiła komiksu. Wróciła wieczorem do domu i zaczęła pisać. Rano się obudziła i przypomniała sobie, że stworzony przez nią komiks jest nieciekawy, więc zaczęła się zastanawiać. Stworzyła w kilku zdaniach kartkę z pamiętnika swojego syna. Co tydzień na ostatniej stronie gazety ukazywała się kartka z pamiętnika. Pani Joanna pisała przez cały rok i z tego powstała książka pt. ,,Dynastia Miziołków''.
     Na początku spotkania pani przeczytała nam fragment tej książki. Następnie zadawała nam do tego pytania, a za dobrą odpowiedź otrzymywało się cukierka. Następny konkurs polegał na tym, że musieliśmy odpowiadać na pytania związane z książką, której nie czytaliśmy. Była to książka pt. ,,Tarantula Klops i Herkules''. Pani Joanna Olech poprosiła cztery osoby i mnie też wybrała. Pytania były cztery i wybieraliśmy odpowiedzi a), b) lub c). Ja miałam najwięcej dobrych odpowiedzi i wygrałam. Po skończonym konkursie pani pogratulowała mi i wszystkim dała po dwa cukierki.
     Ta pisarka wyjaśniła nam znaczenie trudnego w wymowie słowa: ,,kolokwializm''. Ten wyraz zastępuje sformułowanie ,,potoczny język'', a ,,kolokwializmy'' , to określenie potocznych słów. Czyli takich, których używamy na co dzień.
     Pani Joanna Olech poza tymi wszystkimi zabawami i konkursami opowiedziała nam o ważnej sprawie, a mianowicie o tym, że każdy może być pisarzem. Nie trzeba iść do żadnej szkoły pisarskiej, bo przede wszystkim taka nie istnieje. Ale chodzi o to, że każde z nas jeżeli chce, to może być w przyszłości pisarzem lub pisarką. Niezależnie od tego, jakie ma wykształcenie, czy na jakie studia się zdecydował. Pani Joanna jest tego przykładem, bo w dzieciństwie nawet nie myślała o tym, żeby być pisarką, zawsze lubiła rzeźbić, rysować i malować. Gdy dorosła, poszła na Akademię Sztuk Pięknych, aby uczyć się od najlepszych. Jednak została pisarką i jest autorką wielu fantastycznych powieści.
     Ze spotkania zapamiętałam, że pani Joanna Olech wydała czternaście książek, ale napisała szesnaście. Dwie książki właśnie pisze, dlatego myślę, że już nie długo będę mogła je przeczytać i inne osoby też.
     To spotkanie bardzo mi się podobało. Pani zorganizowała dla nas dużo zabaw i rożnych konkursów. Wyjaśniła nam znaczenie trudnego słowa, dzięki temu wiemy, co ono oznacza i że zastępuje jakiś inny wyraz. Opowiedziała, jak została pisarką. Pani Joanna powiedziała też trochę o swojej rodzinie. W przyszłości też chciałabym zostać znaną pisarką.
Zosia Matusiak 4bBrak komentarzy:

Prześlij komentarz