Strony

środa, 4 grudnia 2013

Dinozaury kontra smoki



W dniu 30 listopada 2013r. na wykładzie Bródnowskiego Uniwersytetu  Dzieci można było wysłuchać wykładu z dziedziny paleontologii: „Smoki kontra dinozaury”.
            Pani Beata Cymerman, biolog, pracownik Muzeum Ewolucji w  Warszawie wprowadziła  nas w bardzo odległy świat dinozaurów. Słowo dinozaur to straszny, potężny jaszczur. Zdominowały one ziemię na ponad 160 mln lat. Były to stworzenia tylko lądowe o postawie wyprostowanej, kończyny były ustawione w pozycji pionowej, na których można było szybciej chodzić i biegać.
            165 milionów lat temu asteroida uderzyła w ziemię i w wyniku tego dinozaury wyginęły. Jest to najbardziej prawdopodobna teoria wymarcia gadów naczelnych.
Naukowcy uważają ,że jedna grupa dinozaurów przeżyła, są to współczesne ptaki.
   Od niepamiętnych czasów ludzie znajdowali różnego rodzaju duże kości, najwięcej w Europie oraz Azji. Nie wiedząc, że żyły takiego rodzaju zwierzęta wymyślili legendy, mity oraz różnego rodzaju inne historie, które oczywiście są fikcyjne. W ten sposób powstała legenda o smoku wawelskim. Znalezionymi kośćmi w grocie smoczej okazały się kości niedźwiedzie, który zamieszkiwał bardzo dawno okolice Wawelu.
   Następną historią bardziej współczesną usłyszeliśmy o potworze z  Loch Ness. Bardzo wielu świadków widziało potwora w wyniku czego wyruszyły ekspedycje by znaleźć obcego przybysza. Zakończyły się one niepowodzeniem, nic nie znaleziono w zbiorniku wodnym. W czasie wykładu dowiedzieliśmy się, że taki stwór nie miał szansy przetrwać w szkockim jeziorze. W czasach gdy żyły dinozaury nie było jeziora, powstało o wiele, wiele  lat później. Ponadto w jeziorze jest niska temperatura około 5 stopni C. Istnieje wiele przesłanek świadczących o tym, że dinozaury nie były tak „zimnokrwiste” jak dzisiejsze gady. W jeziorze jest za zimno ,by mógł przeżyć jakikolwiek gad.



Potwór z Loch Ness









Do dnia dzisiejszego jest używany motyw smoka. W Polsce jest przedstawiony w herbach:




Brzeg Dolny



















Smok chiński przedstawiony jest jako długie wężowe stworzenie z wielkimi szponami. W sztuce Chin jest symbolem mocy przynoszącej szczęście.











Waran wielki – gatunek gada z rodziny waranów.  Jedna z największych jaszczurek na świecie. Długość ciała tych olbrzymów może dochodzić do 3 m, natomiast masa do 150 kg.







Smok latający- gatunek jaszczurki. Zamieszkuje lasy tropikalne i plantacje kauczuku. Jest wielkości dłoni. Pomiędzy żebrami rozpięte są płaty skóry, w razie potrzeby może je rozłożyć i i szybować z gałęzi na gałąź.


                                                                                                     Perła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz