Strony

sobota, 16 listopada 2013

"Bez nauki człowiek jest ślepy" - Papusza


16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, którego idea  zrodziła się rok wcześniej podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, na której - właśnie 16 listopada - przyjęto "Deklarację Zasad Tolerancji".

W Deklaracji podkreślono, że "tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem, (...) tolerancja jest harmonią w różnorodności".
Jak podkreśla ONZ, Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych". Tolerancja wymieniona jest w tekście Preambuły Karty Narodów Zjednoczonych, a także w stwierdzeniu, iż wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach, które rozpoczyna Powszechna Deklaracje Praw Człowieka.
Sądzę, iż taka refleksja nad naszymi postawami wobec innych powinna być stale obecna w środowisku naszej szkoły, w której funkcjonują oddziały integracyjne.

Zachęcam do przemyśleń oraz obejrzenia filmu pt "Papusza" w reżyserii Joanny - Kos Krauze  i  Krzysztofa Krauzego.
To przejmująca oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs nazywanej Papuszą/ czyli lalką/ , pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach 80. XX wieku, co wymagało od reżyserskiego duetu i realizatorów nie tylko niezwykłej troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów - odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Klimatu dopełnia także język romski, w którym mówią aktorzy oraz magiczne czarno - białe zdjęcia i poruszająca muzyka, którą przygotował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Jowita Budnik/Papusza/ i Antoni Pawlicki/Jerzy Ficowski/
Miałam przyjemność uczestniczyć w pokazie przedpremierowym oraz dyskusji z udziałem Joanny Kos – Krauze - reżyserki, Elżbiety Ficowskiej  - żony Jerzego Ficowskiego, który dostrzegł w na gorąco układanych przez Papuszę zdaniach poezję  oraz Jacka Milewskiego -  pedagoga, który przez wiele miesięcy uczył znanych aktorów Jowitę Budnik oraz Antoniego Pawlickiego cygańskiej mowy. Dyskusję prowadził Artur Wolski, a gościem specjalnym był Masio (Sylwester) Kwiek - jeden z najpopularniejszych w Polsce piosenkarzy romskich lat 70. ub. wieku, wnuk ostatniego koronowanego króla Cyganów Janusza I Kwieka. Praca nad filmem trwała 7 lat ,  a charakteryzacja Jowity Budnik do scen, w których grała starszą juz Papuszę ok. 6 godz.
od lewj: Jacek Milewski, Joanna Kos - Krauze,  Masio (Sylwester) Kwiek , Elżbieta Ficowska,  Artur Wolski

Maria Lech


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz